Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Studnia zaprasza na pielgrzymkę do Grecji śladami św. Pawła. Propozycja skierowana jest do osób pełnoletnich, szczególnie studentów i  postakademików ale także do wszystkich, którzy czują się młodzi duchem 🙂

Wyjazd zaplanowany jest w dniach 8 – 14 września 2018 r. Koszt 7-dniowej pielgrzymki wynosi 1200 zł i 490 euro. Zapisy do 15 sierpnia bądź do wyczerpania miejsc.

Wpisanie na listę następuje po wpłaceniu zaliczki w wysokości 500 zł na numer konta:
PKO BP 41 1020 1592 0000 2802 0094 2755
Adres: Krzysztof Ruciński, ul. Górna 1 A, 09 – 402 Płock.
W tytule proszę zamieścić swoje dane: imię, nazwisko, adres z dopiskiem: pielgrzymka do Grecji. Prosimy także o kontakt w tej sprawie poprzez skrzynkę e-mail: grecja@ddm-studnia.pl lub dzwoniąc pod numer: 501-648-484

Program pielgrzymki

Dzień 1

6.30 – wyjazd z Płocka spod MCEW Studnia przy ulicy Górna 1A. Opcjonalnie dojazd we własnym zakresie na lotnisko Okęcie w Warszawie.
8.30 – zbiórka uczestników wyjazdu na lotnisku w Warszawie (Okęcie). 11.10 wylot do Aten. Stolica Grecji uważana jest za klasyczne greckie miasto ze swoim najsłynniejszym reprezentantem – Akropolem. Miasto to jest punktem obowiązkowym dla odwiedzających Grecję. W Atenach zobaczymy między innymi Akropol (wstęp około 20 €), Areopag (miejsce spotkania św. Pawła z uczonymi ateńskimi), Stadion Olimpijski, zmianę warty oraz starą dziewiętnastowieczną część – Plakę, zachwycającą mieszanką stylów neoklasycystycznych i greckich w architekturze oraz licznymi sklepikami i tawernami (dla chętnych możliwość pobytu wieczorem w tawernie w cenie około 30€). Nocleg w Atenach.

Dzień 2

Tego dnia po śniadaniu udamy się na tak zwaną Argolidę. W czasie naszego objazdu po Argolidzie zobaczymy Korynt (wstęp około 8€). W latach 51-52 n.e. Św. Paweł spędził w tym miejscu 18 miesięcy, próbując wpłynąć na zmianę obyczajów mieszkańców. W średniowieczu starożytny koryncki akropol stał się jedną z najpotężniejszych twierdz w Grecji, obleganą przez coraz to nowe zastępy najeźdźców, uznających to miejsce za bramę do Peloponezu Do dziś Akrokorynt otaczają starożytne mury o długości 2 km. Dojeżdżając do Koryntu zatrzymamy się przy, Kanale Korynckim łączącym Zatokę Sarońską i Koryncką – ukończonym w 1893 roku, mającym wysokość 79 metrów, i ponad 6 km długości.. Tego dnia zobaczymy także Mykeny (wstęp około 10 €). Znajdziemy tam ogromne, świetnie zachowane budowle sprzed ponad 3 tysięcy lat i… unoszący się duch Homera. Polacy mogą dodać do tego narodową nutkę – to właśnie dokładnie o tym miejscu pisał nasz wieszcz Słowacki w „Grobie Agamemnona” (z Myken pochodzili homeryccy bohaterowie, wojowniczy Achajowie opisani w Iliadzie). Przed dojazdem na nocleg w Tolo odwiedzimy jeszcze Epidaurum (wstęp około 8 €) ze swoim wspaniałym, olbrzymim i doskonale zachowanym amfiteatrem na 14.000 widzów. Wciśnięty  malowniczo w zbocze wzgórza, obiekt ten posiada niesamowitą akustykę. Nawet z najwyższych rzędów widowni znakomicie słychać cichą rozmowę, a nawet szepty ze sceny i orchestry.

Dzień 3 i 4

Dni przeznaczone na wypoczynek.

W czasie naszego pobytu w Tolo istnieje możliwość za dodatkowa opłatą odbycia całodziennego rejsu na dwie wyspy – Hydrę oraz Spetses. Na wyspie Hydra – chyba jedynym miejscu w Europie do dzisiaj jedynym możliwym środkiem komunikacji jest wynajęcie osiołka, a samochody, czy nawet rowery są zakazane. Później popłyniemy na leżące u wejścia do zatoki Argo, Spetses – miejscu specyficznym, niepowtarzalnym klimacie, gdzie piękne plaże zachęcają do relaksu i zażywania kąpieli słonecznych.

Dzień 5

Po śniadaniu wyjazd do Delf. Miejsce to było od końca VIIIw. p.n.e. ośrodkiem kultu Apollina. Znajdowała się tu słynna wyrocznia – przyciągająca ludzi z całego starożytnego świata. Dziś oprócz muzeum można tu zwiedzić ruiny Świętego Kręgu Apollina: świątynię Apollina, Świętą Drogę, skarbce, teatr (doskonale zachowany, choć skromniejszy niż w Epidauros) i stadion z okresu rzymskiego(wstęp około 10 €). Po wizycie w Delfach przejazd na nocleg do Kalambaki.

Dzień 6

Tego dnia po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie okolic Kalambaki, gdzie znajdują się słynne Meteory – grupa 13 klasztorów malowniczo „zawieszonych w powietrzu”, na kilkusetmetrowej wysokości kamiennych filarach wyrastających ponad Równinę Tesalską. My będziemy mieli możliwość odwiedzenia przynajmniej jednego z tych Klasztorów(wstęp około 2 €). Wszystkie meteory robią niesamowite wrażenie – zarówno z zewnątrz, w otoczeniu skał – jak i we wnętrzach. Widoki na przepaście i Równinę Tesalską nie mają sobie równych. Na nocleg udamy się do Aten.

Dzień 7

Powrót do Warszawy.

Cena obejmuje: przejazd autokarem klimatyzowanym w Grecji, zakwaterowanie w hotelu (pokoje 2 lub 3 osobowe), obiadokolacje (napoje dodatkowo płatne) od 1 do 6 dnia wyjazdu; śniadania od 2 do 7 dnia wyjazdu; ubezpieczenie KL i NNW; opiekę pilota na trasie całego wyjazdu, miejscowych przewodników w miejscach tego wymagających.