Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Studnia w Płocku zaprasza młodzież i dorosłych na pielgrzymkę do Grecji śladami św. Pawła połączoną z wypoczynkiem. Propozycja skierowana jest do osób pełnoletnich. Osoby niepełnoletnie muszą mieć swojego opiekuna.

Wyjazd zaplanowany jest w dniach 31 sierpnia (sobota) – 7 września (sobota) 2019 r. Koszt 8-dniowej pielgrzymki wynosi 1100 zł i 570 euro. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do wyczerpania miejsc.

Wpisanie na listę następuje po wpłaceniu zaliczki w wysokości 500 zł na numer konta:
PKO BP 41 1020 1592 0000 2802 0094 2755
Adres: Krzysztof Ruciński, ul. Górna 1 A, 09 – 402 Płock.

W tytule proszę zamieścić swoje dane: imię, nazwisko, adres z dopiskiem: pielgrzymka do Grecji 2019. Prosimy także o kontakt w tej sprawie poprzez skrzynkę e-mail: grecja@ddm-studnia.pl lub dzwoniąc pod numer: 501-648-484.

Pozostałą część należności w złotówkach (600,00 PLN) wpłacamy do 30 czerwca 2019 r. na to samo konto, co wyżej. Kwotę w Euro (570,00 Euro) należy wpłacić podczas spotkania uczestników przed wyjazdem. Spotkanie przewidziane jest w drugiej połowie lipca i jego termin będzie wcześniej zakomunikowany wszystkim osobom zgłoszonym.

PROGRAM PIELGRZYMKI ŚLADAMI ŚW. PAWŁA DO GRECJI

Dzień 1

16.00 – zbiórka uczestników wyjazdu na lotnisku w Warszawie (Okęcie). 18.10 wylot do Aten. Po odprawie na lotnisku w Atenach przejazd na nocleg do Tolo.

Dzień 2

Tego dnia po śniadaniu udamy się na tak zwaną Argolidę. W czasie naszego objazdu po Argolidzie zobaczymy Korynt (wstęp około 8€). W latach 51-52 n.e. Św. Paweł spędził w tym miejscu 18 miesięcy, próbując wpłynąć na zmianę obyczajów mieszkańców. W średniowieczu starożytny koryncki akropol stał się jedną z najpotężniejszych twierdz w Grecji, obleganą przez coraz to nowe zastępy najeźdźców, uznających to miejsce za bramę do Peloponezu Do dziś Akrokorynt otaczają starożytne mury o długości 2 km. Dojeżdżając do Koryntu zatrzymamy się przy, Kanale Korynckim łączącym Zatokę Sarońską i Koryncką – ukończonym w 1893 roku, mającym wysokość 79 metrów, i ponad 6 km długości.. Tego dnia zobaczymy także Mykeny (wstęp około 10 €). Znajdziemy tam ogromne, świetnie zachowane budowle sprzed ponad 3 tysięcy lat i… unoszący się duch Homera. Polacy mogą dodać do tego narodową nutkę – to właśnie dokładnie o tym miejscu pisał nasz wieszcz Słowacki w “Grobie Agamemnona” (z Myken pochodzili homeryccy bohaterowie, wojowniczy Achajowie opisani w Iliadzie). Przed dojazdem na nocleg w Tolo odwiedzimy jeszcze Epidaurum (wstęp około 8 €) ze swoim wspaniałym, olbrzymim i doskonale zachowanym amfiteatrem na 14.000 widzów. Wciśnięty malowniczo w zbocze wzgórza, obiekt ten posiada niesamowitą akustykę. Nawet z najwyższych rzędów widowni znakomicie słychać cichą rozmowę, a nawet szepty ze sceny i orchestry. 

Dzień 3 i 4

Dni przeznaczone na wypoczynek.

W czasie naszego pobytu e Tolo istnieje możliwość za dodatkowa opłatą odbycia całodziennego rejsu na dwie wyspy – Hydrę oraz Spetses. Na wyspie Hydra – chyba jedynym miejscu w Europie do dzisiaj jedynym możliwym środkiem komunikacji jest wynajęcie osiołka, a samochody, czy nawet rowery są zakazane. Później popłyniemy na leżące u wejścia do zatoki Argo, Spetses – miejscu specyficznym, niepowtarzalnym klimacie, gdzie piękne plaże zachęcają do relaksu i zażywania kąpieli słonecznych. 

Dzień 5

Po śniadaniu wyjazd do Delf. Miejsce to było od końca VIIIw. p.n.e. ośrodkiem kultu Apollina. Znajdowała się tu słynna wyrocznia – przyciągająca ludzi z całego starożytnego świata. Dziś oprócz muzeum można tu zwiedzić ruiny Świętego Kręgu Apollina: świątynię Apollina, Świętą Drogę, skarbce, teatr (doskonale zachowany, choć skromniejszy niż w Epidauros) i stadion z okresu rzymskiego(wstęp około 10 €). Po wizycie w Delfach przejazd do Kalambaki, w której okolicy znajdują się słynne Meteory – grupa 13 klasztorów malowniczo “zawieszonych w powietrzu”, na kilkusetmetrowej wysokości kamiennych filarach wyrastających ponad Równinę Tesalską. My będziemy mieli możliwość odwiedzenia przynajmniej jednego z tych Klasztorów(wstęp około 2 €). Wszystkie meteory robią niesamowite wrażenie – zarówno z zewnątrz, w otoczeniu skał – jak i we wnętrzach. Widoki na przepaście i Równinę Tesalską nie mają sobie równych. Nocleg w Kalambace.

Dzień 6

Wcześnie rano, po śniadaniu wyjazd do drugiego pod względem wielkości miasta Grecji – Salonik. Miasto to zostało założone w latach 316 – 315 p.n.e. przez króla Macedonii Kassandrosa, który nadał mu imię swej narzeczonej, Salonike. W Salonikach zobaczymy między innymi dzielnicę Kástra, która położona jest na wzgórzu za nowoczesną szachownicą ulic. Właśnie tam usytuowane są tureckie budowle i zaułki oraz nieco późniejsze greckie domy w stylu art déco, którym udało się uniknąć zakusów budowniczych z lat 50. Osoby rozmiłowane w bizantyjskich zabytkach znajdą tu także mnóstwo kościołów budowanych od czasów rzymskich do XV w. Zobaczymy także najsłynniejszy obiekt miasta, stojącą na nabrzeżu – Białą Wieżę. Po wizycie w Salonikach przejazd na nocleg w okolice Kavali.

Dzień 7

Tego dnia po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Filipii, miasta do którego Św. Paweł przypłynął podczas swojej pierwszej, misyjnej podróży do Grecji. W mieście tym spotykały się trzy kultury: starożytna – grecka, rzymska i bizantyjska. Filipia była pierwszą przystanią na drodze rozpowszechniania chrześcijaństwa w Europie. Po zwiedzaniu Filipii przejazd na nocleg do Aten (dla chętnych możliwość pobytu wieczorem w tawernie w cenie około 30€).

Dzień 8

Dzień rozpoczniemy od śniadania po którym udamt się na zwiedzanie Aten. Stolica Grecji uważana jest za klasyczne greckie miasto ze swoim najsłynniejszym reprezentantem – Akropolem. Miasto to jest punktem obowiązkowym dla odwiedzających Grecję. W Atenach zobaczymy między innymi Akropol (wstęp około 20 €), Areopag (miejsce spotkania św. Pawła z uczonymi ateńskimi), Stadion Olimpijski, zmianę warty oraz starą dziewiętnastowieczną część – Plakę, zachwycającą mieszanką stylów neoklasycystycznych i greckich w architekturze oraz licznymi sklepikami i tawernami. O godzinie 13.30 udamy się na lotnisko w Atenach skąd nastąpi przelot do Warszawy. Zakończenie wyjazdu na lotnisku w Warszawie o godzinie 17.20.

W cenę wyjazdu wliczono:

  • Ubezpieczenie NNW(następstw nieszczęśliwych wypadków) i KL(kosztów leczenia). Ubezpieczenie nie pokrywa kosztów leczenia chorób przewlekłych. Od leczenia chorób przewlekłych można się dodatkowo ubezpieczyć. Koszt takiego ubezpieczenia to około 4,-€/dzień od osoby. Dodatkowo zalecamy wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę taką można otrzymać bezpłatnie w wyznaczonych punktach NFZ. Karta EKUZ jest dokumentem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i uprawnia do świadczeń zdrowotnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szczegóły dostępne są na stronie: www.nfz.gov.pl/ekuz.
  • Przelot samolotem na trasie Warszawa – Ateny – Warszawa.
  • Opiekę pilota na trasie całego wyjazdu.
  • Przewodników miejscowych w miejscach tego wymagających.
  • Przejazd autokarem z klimatyzacją na terenie Grecji.
  • 7 noclegi w hotelach ***/** w pokojach 2 osobowych z WC i łazienką.
  • śniadania od dnia 2 do 8 włącznie oraz obiadokolacje od dnia 2 do 7 włącznie (napoje do obiadokolacji dodatkowo płatne).

Uczestnicy zabierają ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport oraz pieniądze na opłaty wstępów, z których pragną skorzystać.

Uczestnik może skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej. W takim przypadku należy to pisemnie zgłosić przedstawicielowi Biura. Koszt takiego ubezpieczenia to około 3% ceny wyjazdu.