Ministranci

0
1724

Liturgiczna Służba Ołtarza

Liturgiczna Służba Ołtarza Diecezji Płockiej gromadzi chłopców z naszej diecezji, którzy służą przy ołtarzu. Jest to dla każdego wielki zaszczyt, gdyż służba ma w sobie znamię wybrania. Członkowie LSO pełnią odpowiednie posługi w czasie celebracji liturgicznych. Termin ministrant pochodzi od łacińskiego ministrare i oznacza „służyć, pomagać”. Ministranci i lektorzy służąc Bogu przyczyniają się do tego, aby liturgia była piękna.

Służba w LSO jest służbą hierarchiczną, co powoduje, że możemy wyróżnić jej stopnie:

  • kandydaci na ministrantów,
  • ministranci,
  • lektorzy,
  • ceremoniarze i
  • animatorzy liturgiczni.

Zanim młody człowiek zostanie ministrantem musi przejść kilkumiesięczny okres kandydatury, podczas którego uczy się co to znaczy być ministrantem, a także jak prawidłowo należy służyć przy ołtarzu. Dopiero po odpowiednim przygotowaniu można zostać pełnoprawnym ministrantem. Lektorzy to specjalnie ustanowione przez Biskupa osoby, które mogą czytać Słowo Boże podczas Mszy Św. Natomiast ceremoniarze to starsi ministranci, którzy muszą ukończyć specjalny kurs ceremoniarza. Dzięki temu bardziej znają tajniki liturgii i pomagają w trakcie uroczystych celebr. Najstarsi stopniem są animatorzy, którzy jednocześnie są najdłużsi stażem. Pomagają oni w formacji młodszych kolegów przez prowadzenie cotygodniowych zbiórek.

Patronami ministrantów są: św. Tarsycjusz, św. Dominik Savio i związany szczególnie z naszą diecezją św. Stanisław Kostka. Patroni swoim życiem pokazali wzór życia w bliskości z  Panem Bogiem, dzięki czemu są dla ministrantów wzorem do naśladowania.

Podstawowym zadaniem LSO jest służba przy ołtarzu. W sposób szczególny ministranci gromadzą się przy ołtarzu w niedziele i święta. Raz w tygodniu każdy z ministrantów ma wyznaczony dyżur, na którym powinien być obecny. Ważnym elementem są zbiórki, które mają jednoczyć wspólnotę i odpowiednio ją kształtować. Na zbiórkach ministranci ćwiczą prawidłowe wykonywanie funkcji liturgicznych, wspólnie się modlą, rozmawiają na aktualne tematy liturgiczne, a także wspólnie spędzają czas. Dzięki temu przygotowaniu są w stanie służyć Bogu z radością i godnością. Lektorzy i ministranci mają ważne zadanie – dbać o piękno liturgii.

Poza zajęciami związanymi ze służbą ministrancką ważnym elementem są wspólne wyjazdy. Zwykle raz do roku jest organizowany wyjazd wakacyjny w góry lub nad morze. Jest to fantastyczny czas odpoczynku i wspólnej zabawy. W ciągu roku mamy wspólne wyjścia do kina lub na kręgle. Pozwala to na lepsze poznanie się nawzajem i zawiązanie nowych przyjaźni.

W czerwcu każdego roku jest organizowana Diecezjalna Pielgrzymka LSO do Czerwińska, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Czerwińskiej. Jest to dla nas wspólny czas radości z bycia ministrantem. Na pielgrzymce razem z LSO jest obecny Ks. Biskup, dzięki czemu razem z nim możemy się wspólnie modlić. Pielgrzymce towarzyszą liczne atrakcje, konkursy, a także tradycyjny koncert na jej zakończenie.

Ważna w życiu ministranta jest piłka nożna. Raz do roku jest organizowany Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Ministrantów, który poprzedzają turnieje: dekanalny, regionalny i diecezjalny. Zdobywca pucharu diecezjalnego reprezentuje później naszą diecezję na rozgrywkach ogólnopolskich. Aby dobrze się przygotować do rywalizacji raz w tygodniu odbywają się treningi. Jeżeli jest ciepło to na orlikach, a gdy zrobi się chłodniej to na hali.

Ministranci mają także swoje czasopismo „Króluj Nam Chryste”, w którym jest specjalny dodatek płocki, dotyczący życia LSO w naszej diecezji. Można tam znaleźć ciekawe wywiady ze sportowcami lub innymi ciekawymi ludźmi, który wcześniej także byli ministrantami. Obok tego są tam interesujące artykuły pomagające w formacji i odpowiednim kształtowaniu swego życia.

Jeśli kochasz Pana Jezusa, chcesz służyć przy jego ołtarzu, masz trochę czasu wolnego i nie chcesz go zmarnować to zapraszamy do LSO. Przyjdź i zobacz na własne oczy jak wygląda nasza służba. Jeżeli tylko chcesz, to możesz nam pomóc w wypełnianiu naszych obowiązków. Nic nie ma za darmo dlatego w zamian oferujemy Ci:

  • dobrą zabawę
  • wspólne wyjazdy i wycieczki
  • super przyjaźnie
  • niezapomniane emocje na turniejach piłkarskich